مقالات, وبلاگ

نحوه تعویض کاسه نمد و قیمت انواع آن

نصب و تعویض کاسه نمد یا اورینگ آب بندی

برای جلوگیری از خروج روغن از اطراف شفت­ در حال دوران و یا دارای حرکت خطی، بین شفت و محفظه تعویض کاسه نمد ضروری است، لذا در مکانیزم­های مختلف ماشین استفاده از کاسه نمد را مشاهده خواهید نمود، لذا داشتن اطلاعات کاربری این قطعه ضروری است.

ساختمان کاسه نمدها تشکیل شده از ورق فولادی به عنوان نشیمن­گاه که روی آن در قالب با فرم­های خاص، لاست کی مخصوص متناسب با شرایط کاری  )نوع مواد درتماس، حرارت، فشار و….(  تزریق و شکل دهی می­شوند، عموما در پشت ناحیه لبه تماس کاسه نمد با شفت یا محور جهت چسبندگی و آب بندی بهتر از فنر کششی استفاده می­شود، اگر چه لاست کی کاسه نمدها نرم­تر از شفت­های فولادی می باشند ولی به مرور کارکرد، فرم تیز لبه کاسه نمد و وجود فنر پشت آن موجب خوردگی شفت یا محورها می­شوند که می­بایست در فرایند تعمیر به این موضوع توجه شود.

عموما بر روی کاسه نمدها مشخصات فنی مربوط به قطر خارجی، قطر داخلی، عرض (عرض پایه تا لبه تیز روغن گیر)  و استاندارد جنس ثبت می­شوند و هنگام تعویض توجه به آنها بسیار مهم است.

ضمن اینکه

در مواردی جهت ایجاد فضای آب بند قطعات دوار بدون حرکت یا کم حرکت از لاست کی با مقاطع و ابعاد مختلف به نام اورینگ استفاده می­شود، جنس آنها مانند کاسه نمد تابع محیط و شرایط کاری است و هرگز نبایستی از اورینگ­های ناشناخته استفاده شود. در فرایند تعمیر می­بایست کلیه اورینگ­های مورد استفاده در مجموعه سرسیلندر مطابق دستورالعمل تعمیرات تعویض شوند.

غالبا در جلوی میل سوپاپ­ها جهت جلوگیری از خروج روغن موتور به قسمت تسمه تایم از کاسه نمد استفاده می­شود.

عموما جهت سهولت در نصب اورینگ روی قطعات و جلوگیری از صدمه به اورینگ، آغشته کردن قطعه یا اورینگ به روان ساز مجاز، در دستورالعمل تعمیرات توصیه شده است. هنگام نصب اورینگ­ها در محل خود از پیچش آنها می­بایست جلوگیری شود.

تعویض کاسه نمد میل سوپاپ

برای تعویض کاسه نمد میل سوپاپ نیازی به باز و بست قاب نردبانی نمی­باشد و صرفاً بعد از دمونتاژ چرخ دنده میل سوپاپ، کاسه نمد را در آورده و سپس به وسیله ابزار مخصوص کاسه نمد جدید را نصب نمائید. کاسه نمد میل سوپاپ هوا را بدون آغشته نمودن به روغن با کمک ابزار مخصوص جازن جا بزنید. ابزار مخصوص: ابزار جازن کاسه نمد میل سوپاپ هوا کاسه نمد میل سوپاپ دود را بدون آغشته نمودن به روغن با کمک ابزار مخصوص جازن جا بزنید.

نحوه تعویض کاسه نمد میل سوپاپ با استفاده از ابزار مخصوص

تعویض کاسه نمد 1

تعویض کاسه نمد 2

تعویض کاسه نمد 3

در بازار الان بهترین نوع کاسه نمد را نمی­توان مشخص کرد ولی بعضی موارد معروف و پرکاربرد:

ساخت کره در بسته بندی سایپا یدک (مخصوص پراید قدیم)

کاسه نمد بیرونی چرخ جلو پراید

قیمت:

۶۰۰۰۰ تومان

کاسه نمد چرخ عقب پراید

۵۵۰۰ تومان

ساخت کره با لیبل سایپا یدک (مخصوص پراید قدیم)

کاسه نمد بیرونی چرخ جلو پراید

۶۰۰۰۰ تومان

ساخت کره اصل با لیبل سایپا یدک (مخصوص پراید قدیم)

کاسه نمد داخلی چرخ جلو پراید

۷۰۰۰۰ تومان

ساخت کره در بسته بندی سایپا یدک (مخصوص پراید قدیم)

کاسه نمد داخلی چرخ جلو پراید

۷۰۰۰۰ تومان

کاسه نمد عقب میل لنگ دیناپارت مناسب برای پراید

۵۰۰۰۰ تومان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.